Aktualności

Zakończenie kampanii!

Zakończyliśmy projekt Bukiet z pól!

Wraz z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa w Olsztynie, Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie stowarzyszenie Ptaki Polskie przez ponad rok realizowało informacyjno-edukacyjną kampanię na rzecz zatrzymania spadku różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym o nazwie Bukiet z pól.

Bardzo dziękujemy za współpracę!

Czytaj więcej

Nasz serial w TVP Warszawa!

Nasz serial "Bukiet z pól" od poniedziałku w TVP Warszawa! Zapraszamy do oglądania!

Czytaj więcej

Kalendarz

Jak współpracować z przyrodą o każdej porze roku? Pobierz nasz kalendarz i dowiedz się, jak żyć w zgodzie z ptakami, jeżami i sarnami od stycznia do grudnia!

Czytaj więcej

Wyniki konkursu

Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu fotograficznego: Ptaki krajobrazu rolniczego.

222 zgłoszenia, ponad 1000 zdjęć, 3 laureatów, jedna nagroda specjalna i 19 wyróżnień! 

 

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i nadesłane fotografie! 

Czytaj więcej

Światowy Dzień Bioróżnorodności

22 maja świętujemy Światowy Dzień Bioróżnorodności.

To święto nas wszystkich. Ludzi, ale też Żurawi, Saren, Jeży, Mazurków, Szpaków, Pszczół, Motyli, Fiołków i Przylaszczek… Bo wszyscy jesteśmy mieszkańcami tego Ziemskiego Rajskiego Ogrodu. 

 

Czytaj więcej

Konkurs fotograficzny

Zapraszamy do konkursu fotograficznego! Wokoło roi się od ptaków i wszędzie je słychać? Ptaki popisują się swoją piosenką i gracją. Wiosna to świetny czas, żeby cieszyć się ich pięknem. Chwyćcie za aparat i przesyłajcie do nas zdjęcia bohaterów tych wiosennych zalotów.

Czytaj więcej

Bioróżnorodność obszarów wiejskich - skarb, który warto chronić

Zapraszamy do Olsztyna! W najbliższy wtorek, 6 marca w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego odbędzie się konferencja pt Bioróżnorodność obszarów wiejskich - skarb, który warto chronić. Konferencja organizowana jest przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. 

Czytaj więcej

Wyniki konkursu na serial przyrodniczy

Znamy zwyciezców konkursu na opracowanie scenariusza oraz produkcję serialu przyrodniczego!

Czytaj więcej

Zyskuj z bioróżnorodnością!

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu  zaprasza na konferencję pt. Zyskuj z bioróżnorodnością, która odbędzie się  28 lutego 2018 roku o godzinie 10 w sali konferencyjnej PODR w Lubaniu.

Czytaj więcej

Konferencja w Szepietowie 16 lutego 2018

Gorąco zapraszamy na konferencję w Szepietowie pod tytułem Praktyki rolnicze przyjazne bioróżnorodności. Konferencja organizowana jest przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w ramach kampanii Bukiet z pól. Odbędzie się 16 lutego w progach ODR w Szepietowie.  

Czytaj więcej

Konkurs na serial przyrodniczy

 
Ogłaszamy konkurs na opracowanie scenariusza oraz produkcję serialu przyrodniczego!

 

Czytaj więcej

Rozwiązanie konkursu Gospodarstwo przyjazne Przyrodzie

Czas rozwiązać konkurs Gospodarstwo przyjazne Przyrodzie. Wybór był bardzo trudny. Zgłoszeń nie było wiele, jednak każde zaprezentowane gospodarstwo jest prawdziwie przyjazne ptakom, owadom, dzikim zwierzętom i człowiekowi.

Czytaj więcej

Premiera książki Krzyk morskich ptaków

Czy ptaki robią coś dla zabawy? „Zaobserwowano, jak rosyjskie kruki zjeżdżają z zaśnieżonego dachu na pokrywce od słoika dżemu niczym na sankach. Myśl, że ptaki się bawią, nie jest niemądra” – możemy przeczytać w najnowszej książce Adama Nicolsona „Krzyk morskich ptaków”.

Czytaj więcej

Czy rolnikowi opłaca się chronić przyrodę?

Gorąco zapraszamy na konferencję w Minikowie! 17 stycznia 2018 Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie organizuje konferencję na temat ochrony różnorodności biologicznej.

Czytaj więcej

Czym jest dla mnie bioróżnorodność?

Niedawno rozdawaliśmy piękne kalendarze z ilustracjami Justyny Kierat. Otrzymaliśmy wiele ciekawych odpowiedzi na pytanie konkursowe: Czym jest dla Ciebie bioróżnorodność? Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za podzielenie się z nami swoimi refleksjami! Zapraszamy do przeczytania wybranych odpowiedzi!

 

 

Czytaj więcej

Z pamiętnika Przyrodnika, część 4

W połowie sierpnia 2012 stanął nam na drodze kot. Na początku nie zwróciliśmy na niego większej uwagi. Byliśmy na działce, a kot był obok nas. Robił wrażenie, jakby nas znał...

Czytaj więcej

Bioróżnorodny kalendarz na rok 2018 do wygrania!

Odpowiedz na pytanie: Czym dla Ciebie jest bioróżnorodność? i wygraj nasz bioróżnorodny kalendarz na 2018 rok!

Czytaj więcej

Z pamiętnika Przyrodnika, odcinek 3

Każdy, kto się rodzi, ma do spełnienia jakąś misję na tej ziemi.

Czytaj więcej

Z pamiętnika Przyrodnika, odcinek 2

Dziś o dokarmianiu ptaków!

Czytaj więcej

Z pamiętnika Przyrodnika, odcinek 1

Rozpoczynamy cykl pod nazwą  Z pamiętnika Przyrodnika. Będą to felietony autorstwa pana Mariusza Orlikowskiego, zaprzyjaźnionego ze stowarzyszeniem Ptaki Polskie pasjonata przyrody i ptaków. Zapraszamy do czytania!

 

 

 

Czytaj więcej

Przedłużony termin zgłoszeń do konkursu!

Nie zdążyłeś zgłosić swojego gospodarstwa do konkursu? Nic straconego! Termin zgłoszeń został wydłużony! Zapraszamy do konkursu „Gospodarstwo przyjazne Przyrodzie”. Zrób zdjęcia i opisz swoje gospodarstwo, prześlij do nas. Na zgłoszenia czekamy do 27 listopada.

Czytaj więcej

ODR coraz bliżej!

Ośrodki Doradztwa Rolniczego wychodzą naprzeciw potrzebom rolników i czynią drogę w swoje progi jeszcze krótszą i łatwiejszą.

Czytaj więcej

Konkurs

Zapraszamy do konkursu „Gospodarstwo przyjazne Przyrodzie”. Zrób zdjęcia i opisz swoje gospodarstwo, prześlij do nas. Na zgłoszenia czekamy do 27 listopada.

Czytaj więcej

Wyniki konkursu Ogród na pTAK!

Znamy już zwycięzców konkursu fotograficznego Ogród na pTAK!

Obrady komisji były burzliwe i przysporzyły wielu emocji. Poznajcie zwycięzców!

Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe nr BzP/02/08/2017

Zapytanie ofertowe nr BzP/02/08/2017

dostarczenie nagród (lornetki do obserwacji przyrody) w konkursach realizowanych w ramach projektu pn. „Bukiet z pól. Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zatrzymania spadku różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym" (umowa nr 533/2015/Wn50/EE-EE/D)

Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe nr BzP/01/08/2017

Zapytanie ofertowe nr BzP/01/08/2017

dostarczenie nagród- aparat fotograficzny - w konkursach realizowanych w ramach projektu pn. „Bukiet z pól. Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zatrzymania spadku różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym" (umowa nr 533/2015/Wn50/EE-EE/D)

Czytaj więcej

Konkurs Ogród na pTAK!

Konkurs „Ogród na pTAK!” to okazja, żeby pochwalić się swoim ogrodem lub zaobserwować dobry przykład u sąsiada.Zapraszamy do sfotografowania ogrodów pełnych ziół, kwiatów, krzewów i drzew, przyjaznych ptakom, zapylaczom i innym zwierzętom, w których miło spędza się czas - Ogrodów na pTAK! Nagrodzimy autorów zdjęć ilustrujących ogrody najbliższe tej idei. Czekają naprawdę ciekawe nagrody: aparat fotograficzny, lornetka, albumy i inne.

Czytaj więcej

Bukiet z pól najlepszy!

Naszej radości nie było granic, gdy w ostatnią sobotę, 10 czerwca 2017 otrzymaliśmy puchar za Najlepszy produkt przyjazny dla środowiska. Tym produktem jest oczywiście nasza kampania Bukiet z pól. Pucharowi, co prawda, towarzyszył dyplom uznania, a nie bukiet, bukiet z pól, ale i tak byliśmy przepełnieni satysfakcją i dumą.

Czytaj więcej

Dotarły plakaty i foldery!

Już są! W ramach naszego projektu stworzyliśmy plakat edukacyjny oraz folder. Ręcznie malowany plakat "Ptaki naszych pól i łąk" oprócz pięknej grafiki zawiera także opisy wszystkich ptaków na nim przedstawionych. Z kolei dzięki folderowi dowiecie się jak sprawić aby Wasze gospodarstwo, ogród, sad były bioróznorodne i przyjazne nie tylko dla ludzi, ale także dla ptaków i owadów! Wersje elektroniczne naszych materiałów znajdziecie TUTAJ (link). A jeśli chcielibyście otrzymać je w wersji papierowej zapraszamy do spotkań z nami na targach rolniczych. O naszym udziale w wydarzeniach będziemy informować na bieżąco, więc nie przegapcie kolejnych aktualności.

Czytaj więcej

Kwietniowe artykuły

Wypatrujcie kwietniowych wydań Waszych ulubionych czasopism. Pierwszy z serii osiemnastu artykułów znajdziecie w miesięcznkiu "Wieści Rolnicze" oraz w miesięcznikach wydawanych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim ("Wiadomości Rolnicze", "Wieś Kujawsko-Pomorska", "Pomorskie Wieści Rolnicze", "Bieżące Informacje"). W kwietniu opowiemy Wam o ogrodach. Czy ktoś z nas jeszcze pamięta jak wyglądały kiedyś wiejskie ogrody? Ile w nich było ko-lorów, zapachów i kwiatów… Wśród nich uwijały się motyle, pszczoły i trzmiele. Ten sielankowy obraz dopełniały swoim świergotem ruchliwe ptaki. Często równie kolorowe co same kwiaty i motyle. Podpowiemy Wam co zrobić, żeby Wasz ogród znowu tętnił życiem, był miejscem wytchnienia dla Was i wszystkich braci mniejszych.

 

Jeśli nie możecie się doczekać, wersję elektroniczną artykuły znajdziecie TUTAJ.

Czytaj więcej

Spotkajmy się

22-23 kwietnia zapraszamy na IX Wiosenne Targi Ogrodnicze organizowane przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. Bądźcie tam z nami! Zajrzyjcie koniecznie na nasze stoisko, gdzie znajdziecie piękne materiały edukacyjne, ciekawe porady i miłe towarzystwo. Nie zabraknie też kącika dla najmłodszych. Szczegóły znajdziecie TUTAJ (http://w-modr.pl/index.php?id=1452).

Czytaj więcej
Up