Czajka
Northern Lapwing / Vanellus vanellus

Czarny ptak, biały ptak.

Cechy rozpoznawcze Czajki to czarno-białe, metalicznie lśniące upierzenie, urokliwy czubek na głowie i modulowany, trochę elektroniczny głos, który w ludowej interpretacji brzmi tak: „Fiiilip! Fiiilip! Wylej olej! Wylej olej…!”. Inną typową dla Czajki cechą jest jej lot, niezwykle lekki, zwinny, pełen powietrznych akrobacji, zarówno w czasie toków, jak i w walce z rywalami oraz drapieżnikami.

Gdzie się czają czajki?

Czajka jest zwiastunem wiosny. Niejednokrotnie do lęgów przystępuje kiedy wokół zalega jeszcze śnieg. Jej sąsiedztwo upodobało sobie wiele innych ptaków, np. Krwawodzioby, Rycyki i Rybitwy Rzeczne. Ma to związek z ochroną przed drapieżnikami, bo jak głosi stare przysłowie: „w grupie siła”. Z wielką zawziętością stają w obronie swoich gniazd, jaj i młodych, atakując drapieżniki, zarówno te latające, jak i naziemne. Odwagę Czajek skrupulatnie wykorzystują inne ptaki. W takim kolektywie wszystkim udaje się wychować więcej młodych. Nic zatem dziwnego, że wraz ze spadkiem liczby Czajek na skutek zanikania odpowiednich siedlisk, zmniejsza się też sukces lęgowy jej sąsiadów.

Czajki giną!

W związku z zanikiem tradycyjnego rolnictwa i postępującymi melioracjami odwadniającymi terenów rolniczych, Czajka, obok Kuropatwy i wielu innych gatunków krajobrazów rolniczych, należy do najszybciej znikających w Polsce i w całej Europie. Obecnie jej liczebność w naszym kraju szacuje się na 73-105 tys. par. I z każdym rokiem mniej!

Up