Kuropatwa
Partridge / Perdix perdix

Jaka jest Kuropatwa?

Kuropatwa to chyba najbardziej znany przedstawiciel rodziny kuraków (grzebiących) w naszym kraju. Samca od samicy można odróżnić po bardziej widocznej rdzawej plamie w kształcie podkowy na jasnej piersi i brzuchu.

Ochrona gatunkowa

Liczebność Kuropatwy od dłuższego już czasu szybko spada, zarówno w Polsce, jak i Eurazji. Szacuje się, że zmalała już o ok. 80%! Główne problemy są takie same, jak w przypadku innych gatunków i siedlisk: intensyfikacja, mechanizacja i chemizacja rolnictwa, do tego penetracja i drapieżnictwo ze strony zwierząt domowych, psów i kotów. Zagrożeniem mogą być też efekty zmian klimatycznych, w tym silne opady i niska temperatura w czerwcu, które powodują dużą śmiertelność piskląt.

 

Mimo tego oraz pomimo postulatów objęcia Kuropatwy ochroną gatunkową, wciąż pozostaje ona gatunkiem łownym.

Gdzie mieszka Kuropatwa?

Zasiedla pola i łąki, gdzie obecna jest przez cały rok. Kuropatwa jest niesłychanie towarzyska. Charakterystyczne są jej zimowe stadka, gdzie ptaki zbijają się w duże grupki, znane choćby z obrazów Józefa Chełmońskiego. Gnieździ się, zdobywa pokarm i nocuje na ziemi. Odżywia się głównie pokarmem roślinnym, uzupełnianym wiosną i latem o drobne owady.

Up