Kruk
Common Raven / Corvus corax

Kruk – ptak, który lubi się bawić.

Potężny, czarny, metalicznie błyszczący ptak z mocnym dziobem i charakterystyczną „brodą”. Dumny posiadacz jednego z największych mózgów wśród ptaków oraz najwyższego współczynnika masy ciała do masy mózgu spośród wszystkich zwierząt. Kruki potrafią rozwiązywać skomplikowane zadnia i posługiwać się narzędziami, i w niczym nie ustępują szympansom czy innym naczelnym. Mają doskonałą pamięć i posiadają bardzo rozbudowany system komunikacji werbalnej. Potrafią naśladować ludzką mowę i bawić się, np. zjeżdżając z ośnieżonego zbocza. Mają świadomość samych siebie.

Co jedzą kruki?

Kruki są wszystkożerne. Doskonale potrafią się dostosowywać do panujących warunków środowiska, dlatego nierzadko widuje się je, jak żerują na wysypiskach śmieci. Gromadzą zapasy. Zimą chętnie polegają na padlinie.

 

Kruk jest znany z długowieczności, choć ta cecha została mu nadana trochę na wyrost, na podstawie obserwacji ptaków żyjących w niewoli. Kruki na wolności żyją średnio 10-15 lat.

 

Przez wieki Kruki bardzo mocno zapisały się w mitologii, folklorze, sztuce i literaturze.

Symbol mądrości i wiedzy, ale też zła i czarnej magii.

Jaki tryb życia prowadzi kruk?

Osiadły. Tworzy monogamiczne pary, wierne sobie do końca życia. Młode ptaki zanim osiągną dojrzałość i połączą się w pary (zwykle 3-5 lat), żyją w dobrze zorganizowanych, zhierarchizowanych grupach. Objęty ścisłą ochroną gatunkową.

 

Krajowa populacja kruka liczy 26-37 tys. par.

Up